Co ma pływać nie utonie

Niedziela, 29 lipca 2018 r.Relacje live z Augustowa dzień przed Mistrzostwami

3 sierpnia 2013, 18:07
Plenerowe studio w Augustowie, 03.08.2013, fot. PRB

26 konstrukcji z całego kraju popłynie w tym roku rzeką Nettą w Augustowie. W niedzielę (4.08) o 14:00 odbędą się tam "XVIII Mistrzostwa Polski w Pływaniu na Byle Czym."

Od soboty jest na miejscu Polskie Radio Białystok. Od 9:00 do 18:00 nasze plenerowe studio rozstawiliśmy na bulwarach nad rzeką Nettą przy ul. Zarzecze. Opowiadaliśmy o tym, co dzieje się w Augustowie, zaglądali też do nas liczni goście, m.in. burmistrz Augustowa Kazimierz Kożuchowski czy Latarnicy z projektu Polska Cyfrowa Równych Szans.

Słynni urlopowicze

Augustów to kurort o bogatej historii, także tej związanej z turystami. Miasto nad Nettą było znanym miejscem do wypoczynku i rekreacji już kilkaset lat temu. Wtedy odpoczywała tu szlachta i książęta, potem słynni generałowie, politycy czy artyści. Renata Metelicka postanowiła prześledzić historię słynnych urlopowiczów i o pomoc poprosiła augustowskiego historyka Wojciecha Baturę. Rozmowa do odsłuchania poniżej.

Rady dla kajakarzy

Wybierając się na wyprawę wodną Kanałem Augustowskim należy przygotować sobie dokładny plan... by nie dźwigać kajaka na plecach. To zagrożenie jest realne, gdyż część śluz zamykana jest już o 16:00. Jak zaplanować wycieczkę, by spokojnie dopłynąć do celu? Rady w relacji Renaty Metelickiej - do odsłuchania poniżej.

Augustów na dwóch kółkach

Do jazdy rowerem nie trzeba chyba nikogo mocno zachęcać. Cykliści doskonale znają zalety przemieszczania się na dwóch kółkach. Bezpieczna prędkość, chłodzący pęd powietrza, piękne widoki - jednym słowem zdrowy tryb życia połączony z rekreacją. W Augustowie warunki do jazdy rowerem są wymarzone. O tym gdzie najlepiej pojechać rowerem, by miło spędzić czas Renata Metelicka rozmawia z osobą najlepiej poinformowaną w tym temacie, czyli prezesem augustowskiego klubu rowerowego Janem Bukłaho. Rozmowa poniżej.

Augustów online

Na razie Augustów można podziwiać przyjeżdżając w te strony. Ale niebawem to, co będzie działo się w mieście, zobaczymy na żywo w internecie, o czym z dyrektor Augustowskich Placówek Kultury Anną Jastrzębską rozmawia Renata Metelicka. Rozmowa do osłuchania poniżej.

Atrakcje w Augustowie

Augustowskie Centrum Informacji Turystycznej przygotowało kilkanaście kolorowych broszurek, w których jest szereg pomocnych i ciekawych podpowiedzi dla osób, które chcą spędzić urlop w Augustowie. Renata Metelicka przejrzała je wspólnie z Jarosławem Szostakiem z augustowskiego CIT. Co można w nich znaleźć? Zdradzamy w dźwięku załączonym poniżej.

Wielkie oczekiwanie

Augustowianie i turyści z niecierpliwością czekają na wielką paradę wehikułów, które popłyną w niedzielę rzeką Nettą. Wszyscy zgodnie twierdzą, że tak dobrej zabawy nie mogą przegapić.

W XVIII Mistrzostwach Polski w Pływaniu Na Byle Czym wystartuje m.in. Arnold Maculewicz z Czarnej Białostockiej, który już czterokrotnie zdobywał mistrzostwa Polski czy Marek Ławniczak - trzykrotny zwycięzca. Zobaczymy też pływadło ekipy z Supraśla i Wiktora Szatyłowicza z Czeremchy. Nie zabraknie pływających zabytków motoryzacji, elementów baśniowych a nawet mocnych akcentów politycznych.

Konstruktorzy już od rana skręcają, składają swoje pojazdy, by zaprezentować się jak najlepiej przed publicznością i jurorami.

Uwaga na zagraniczne wyprawy

Wakacje na Augustowszczyźnie sprzyjają zwiedzaniu. Jednak warto pamiętać, że za przyjemnością stoją także obowiązki. Szczególnie jeśli chcemy wyprawić się Kanałem Augustowskim na Białoruś lub odwiedzić litewskie kurorty. Renata Metelicka sprawdziła jakich przepisów trzeba przestrzegać i jakie pułapki mogą czyhać na rozleniwionych upałem turystów. Szczegóły w relacji - do odsłuchania poniżej.

Co w niedzielę?

W niedzielę będziemy od rana mówić o ostatnich przygotowaniach, a od 14:00 transmitować na antenie i w internecie wodne zmagania pływadeł. Będą m.in. pływające wanna, drabina, kontrabas czy traktor. Ich konstruktorzy walczyć będą o łączną pulę nagród wynoszącą 24 tysiące złotych. Tegorocznych zwycięzców poznamy około 17:30.

W niedzielę w Augustowie będą też koncerty. Jako gwiazda o 20:30 wystąpi Andrzej Piaseczny. (ew/wsz, kjs)

Zobacz też: