KONKURS

CO MA PŁYWAĆ NIE UTONIE
– PŁYWAJĄCE CO NIECOPNBC - przeżyjmy to jeszcze raz (cz. 5)

18 kwietnia 2018, 12:47
Pływanie na Byle Czym 2016, fot. Joanna Żemojda

Do 23. Edycji zostały tylko 102 dni. 


Od pierwszej edycji Mistrzostw Polski w Pływaniu na Byle czym „Co ma pływać nie utonie” minęło ponad 8 tysięcy dni. Początki imprezy wspomina Marek Gąsiorowski z Polskiego Radia Białystok:

Dostałem kolegę do współpracy - Bogdana Sawickiego, napisaliśmy regulamin i w 1996 roku na plaży miejskiej odbyła się pierwsza edycja Mistrzostw Polski. Duże emocje temu towarzyszyły, bo to było tylko województwo podlaskie i pamiętam, jak dzień przed imprezą staliśmy na tej plaży miejskiej z ówczesnym burmistrzem Augustowa Leszkiem Cieślikiem. Burmistrz pytał- a ktoś przyjedzie w ogóle, ktoś tu będzie? 

Ówczesny prezes Polskiego Radia Białystok Jerzy Muszyński  podkreśla, że wybór miejsca na takie wydarzenie nie mógł być przypadkowy.

Do tego jest potrzebna magia miejsca, jednak Augustów to ma. Poczałkowo robiliśmy to na plaży miejskiej, ale tak szybko nam się impreza rozrosła, że niestety nikt nic nie widział. Musieliśmy szukać lepszego miejsca i wtedy znaleźliśmy ten kanał Netty i już od tego czasu tam to się odbywa.

Po kilku latach regionalnych zawodów apetyt urósł i przyszła pora na rozwinięcie skrzydeł. Ww 2001 roku Pływanie na Byle Czym otrzymało rangę Mistrzostw Polski. Od tej pory na wodach Netty pływają załogi z niemal wszystkich zakątków Polski. Niektórzy konstruktorzy niezwykłych wehikułów przyjeżdżają na nie co roku i nadal nie są tym zmęczeni. 

A przepis na sukces na wodach Netty - jak podkreśla Marek Gąsiorowski - jest od lat ten sam.

- Masz człowieku wolny umysł, chcesz dobrze się zabawić - chcesz wprawić w zachwyt innych, rób to co czujesz najbardziej i to co ci najbardziej w duszy gra. Dla wielu ludzi jest to impreza życia - dodaje Marek Gąsiorowski.

Jeśli ktoś chce przeżyć przygodę życia w Augustowie – zapraszamy na 23. edycję Mistrzostw Polski w Pływaniu na Byle czym już 29 lipca. Tegoroczna pula nagród to 50 tysięcy złotych. Załogi, które chcą uczestniczyć w Mistrzostwach powinny ubiegać się o granty na dofinansowanie swoich projektów, biorąc udział w konkursie.